List of Committees

The following Standing Committees / Sub Committees exist

Equine (Showing & Showjumping)

  • Chairperson: John O’Sullivan
  • Patrick McCarthy
  • Annmarie Quin
  • Kitty Cotter
  • Mary McGrath
  • Tony Hurley
  • Bob O’Keeffe
  • Noelle Reidy
  • Donal O’Connor
  • Roisín Shanahan
  • Tadgh Quill Manley
  • Tara Quill Manley
  • Stephanie Quill
  • Jim Willis
  • Mary O’Sullivan

 

Bovine 

  • Chairperson: John Jeffery
  • Jim Jeffery
  • William Nicholson
  • Albert de Cogan
  • John Cahalane
  • Eddie Barrett
  • Tadgh Quill Manley
  • George Jeffery

 

Canine – Pedigree

  • Chairperson: Ann Ingram
  • Secretary: Louise Casey
  • Honorary President / Treasurer: Gerard Murphy
  • Show Manager: Donal O’Connor
  • PRO: Robert O’Sullivan
  • Gillian O’Sullivan
  • Ed Casey
  • Barbara Maher
  • Niamh Callaghan
  • Helena Crowley
  • Louise Maguire


 

Horticulture & Invertebrates 

  • Chairperson: Nicola Desmond
  • Mary O’Brien
  • Betty Daunt
  • Rose Hickey
  • Bridie Terry
  • Eileen O’Brien
  • Mary Sue O’Callaghan

 

Munster Dairy School & Agricultural Institute

  • Chairperson: Albert de Cogan
  • Eddie Barrett
  • William Nicholson
  • John Jeffery
  • Gerard Murphy

 

Arts, Crafts, & Cookery

  • Chairperson Eleanor Calnan
  • Kitty Cotter
  • Catherine Cotter
  • Betty Daunt
  • Mary O’Sullivan

 

Poultry

  • Chairperson:  Morgan O’Donovan
  • Gerard Knowles

 

Hounds & Pets Committee

  • Chairperson: Donal O’Connor
  • Tommy Wallace
  • Richard Cowhig
  • Julie Cowhig

 

Development of the Society

  • Chairperson: Paul Lynch
  • Gerard Murphy
  • Dan Kelleher
  • Donal O’Connor
  • Damian Boylan
  • Eddie Barrett
  • Pat Geaney
  • Peter O’Sullivan
  • Shane Kelly

 

Science & Innovation

  • Chairperson: Phil Verling
  • Shane Kelly
  • Daniel O’Brien
  • Owen Hurley
  • Michael Boyle
  • Sarah Guerin
  • Morgan O’Donovan
  • Ray O’Connor
  • J J O’Mahony
  • Tommy Wallace

 

Elected Persons (including Co Opted) to Council

  • Albert de Cogan – Deputy President
  • Alan Coleman
  • Ann Ingram - Canine Chairperson
  • Annemarie Quinn
  • Bob O'Keeffe
  • Catherine Cotter
  • Dan Kelleher
  • Daniel O’Brien
  • Damian Boylan
  • Eleanor Calnan – Arts & Crafts Chairperson
  • Helena Crowley
  • Jim Jeffery
  • Jim Willis
  • John O’Sullivan - Equine Chairperson
  • Louisa Casey - Canine Secretary
  • Mary O'Sullivan
  • Michael Boyle
  • Morgan O’Donovan – Poultry Chairperson
  • Nicola Desmond – Horticulture & Invertebrates C/P/ Secretary
  • Owen Hurley 
  • Pat Geaney
  • Patrick McCarthy
  • Paul Lynch – Society Development Chairperson
  • Paul O’Flynn
  • Peter O’Sullivan – Director / Treasurer
  • Phil Verling - Science & Innovation Chairperson
  • Raymond O’Connor
  • Robert Harkin - President
  • Roisin Shanahan
  • Sarah Guerin
  • Shane Kelly – Honorary Secretary
  • Shane Kelly – Society / Company Secretary
  • Tadgh Quill-Manley
  • William Nicholson - Director

 

Marketing & Administration – Ann O’Mahony
                                                   Kerri Kenneally
                                                   Sarah Scannell
 

Agree